Lower School

Tammy Lucas
Tammy LucasKindergarten Teacher
Amy Jenkins
Amy JenkinsThird Grade Teacher
Teresa Weis
Teresa WeisLearning Specialist
Mimi Glaize
Mimi GlaizeLearning Specialist 4/5
Kenny Bitner
Kenny BitnerPhysical Education Teacher and Coach
Jackie Brondstater
Jackie BrondstaterSecond Grade Teacher
Content
Paula Bryant
Paula BryantChair, Music Department; Lower School Music Teacher
April Burke
April BurkeReading Specialist
Robin Coutts
Robin CouttsLower School Science Teacher and NEAL Coordinator
Katy Dickson
Katy DicksonPre-K Instructional Assistant
Jess Foltz
Jess FoltzLibrary/Media Specialist; Early Childhood Science Teacher
Ryan K. Gilpin
Ryan K. GilpinFourth Grade Teacher
Jenny Kronfeld
Jenny KronfeldFirst Grade Instructional Assistant
Carrie Ludwig
Carrie LudwigPre-Kindergarten Teacher
Tamara Myer
Tamara MyerFirst Grade Teacher
Sarah Nelson
Sarah NelsonTeaches 4/5 Sports and Upper School Coach
Alice Rodway
Alice RodwayLower School Art Teacher
Julie Scheulen
Julie ScheulenKindergarten Teacher
Lee Slavin
Lee SlavinThird Grade Teacher
Tamson Stone-Conrad
Tamson Stone-ConradLower School Assistant
Jennifer Warren
Jennifer WarrenSecond Grade Teacher
Alyson Yoder
Alyson YoderFirst Grade Teacher
Jen Zuckerman
Jen ZuckermanFourth Grade Teacher

Upper School

Kelsi Bell
Kelsi BellFifth Grade Teacher
Kenny Bitner
Kenny BitnerPhysical Education Teacher and Coach
Nicole Davis
Nicole DavisUpper School Music Teacher
John Funk
John FunkUpper School Math Teacher
Kathleen Hobbs
Kathleen HobbsUpper School Science and English Teacher
Louise J. Jaffe
Louise J. JaffeUpper School English/Social Studies Teacher
Cheri Kesler
Cheri KeslerUpper School Math Teacher and Instructional Coach
Ray Legge
Ray LeggeChair, Science Department; Upper School Science Teacher
Nicole Miller
Nicole MillerEducational Technology Teacher
Carina Naghib
Carina NaghibUpper School Social Studies Teacher
Sarah Nelson
Sarah NelsonTeaches 4/5 Sports and Upper School Coach
Cassey Nichols
Cassey NicholsFifth Grade Teacher
Ann Kiernan Robb
Ann Kiernan RobbUpper School English Teacher/Learning Specialist
Ryan Royston
Ryan RoystonChair, Art Department; Art Teacher/P.E. Assistant
Anchi Wagner
Anchi WagnerWorld Language Teacher - Spanish

Staff

Brenda Anderton
Brenda AndertonBusiness Office Assistant
Natalie Hedlund
Natalie HedlundDirector of Development
Darren Holgate
Darren HolgateDirector of Upper School
Dr. Caitlin Gosnell
Dr. Caitlin GosnellDirector of Lower School
Susie Anderson
Susie AndersonBusiness Manager
Cathy Barr
Cathy BarrDirector of the ASAP Activities
Brian Burke
Brian BurkeAthletic Director
Jim Gorman
Jim GormanHousekeeping Supervisor
Mike Hatfield
Mike HatfieldDirector of Admissions
Dr. Kevin Hessberg
Dr. Kevin HessbergDirector of Information Technology
Allison Jewell
Allison JewellHead’s Assistant
Bert Martin
Bert MartinDirector of Physical Plant
Susan Scarborough
Susan ScarboroughHead of School
Jenny Wooldridge
Jenny WooldridgeSchool Administrative Assistant

CONTACT US TO LEARN MORE.

CONTACT US TO LEARN MORE.